Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar

OPIS

O ile dość łatwo jest wyjść na szczyt góry o tyle wejść do jej środka wydaje się być niemożliwe… a jednak. Góra Żar (jak na górę) posiada bardzo bogate wnętrze, albowiem mieści się w niej serce elektrowni wodnej – 4 turbiny – mieszczące się hali o kubaturze większej niż Kościół Mariacki w Krakowie. A żeby tego było mało – jest to jedyna elektrownia podziemna w naszym kraju!

Jak to działa?
Elektrownia szczytowo-pompowa działa w zasadzie jak taki akumulator na sterydach. Podczas gdy zużycie energii elektrycznej w okolicy jest małe, np. w niedzielny poranek pod długim weekendzie 😉 – woda jest wpompowywana do zbiornika na szczycie góry – w ten sposób elektrownie wyzbywają się nadmiaru energii. Kiedy zaś przychodzi czas zwiększego zapotrzebowania na prąd w okolicy, woda jest zrzucana na turbiny które już po trzech minutach są wstanie wygenerować „jedyne” 500 megawat.

Elektrownia to nielada gratka pod wieloma względami, zrobi wrażenie na starych wyjadaczach dla których nie straszne jest pojęcie takie jak „om” czy „rezystancja” ale też przyprawi o zawrót głowy niejedną Dżesikę i Brajanka swoimi gabarytami i usytuowaniem.

Poczytać więcej można na wikipedii

ADRES

ul. Energetyków 9
34-312 Międzybrodzie Bialskie