Zapora Porąbka

OPIS

Zapora nie przyciąga do siebie już tylu ludzi, co zapora w Tresnej – choć według mnie jest dużo ładniejsza. Przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi zapewne w tym, że parking przy zaporze jest bardzo mały, do tego jest na niej ciasno i siedzi się na niej niewygodnie. To tyle jeżeli chodzi o moje odczucia.

Żeby nie zostawiać zainteresowanych z pewnym niedosytem informacji, pozwolę sobie zacytować Towarzystko Przyjaciół Porąbki

Zapora Porąbka – pierwsza w Polsce zapora wodna. Została wybudowana między Porąbką, a Międzybrodziem Bialskim. Oddana do użytku w 1937 r. Spiętrza wody rzeki Soły tworząc Jezioro Międzybrodzkie. Zapora wodna typu ciężkiego. Została zbudowana na podłożu skalnym według projektu prof. Gabriela Narutowicza i inż. T. Baeckera przez Societe Franco-Polonaise Warszawa. Wysokość zapory wynosi 37 m., a jej długość 260 m. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, wybudowana i uruchomiona w 1954 roku jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych (którego pozostałymi elementami są Tresna i Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar). Elektrownia posiada dwa hydrozespoły Kaplana o mocy 6,1 MW i jeden turbozespół typu Francis`a o mocy 0,4 MW pracujący na potrzeby własne.

ADRES

ul. Łazki, Porąbka
34-312 Międzybrodzie Bialskie